Ab-Anar Music

مرجع موسیقی راک و آلترناتیو زیر زمینی ایران

بار الها هر که با امثال ما بد, تا کند
پاش بچسبه روی این زیلو که روش خوابیده ام
چون که قدر زحمت مارا نمی داند کسی
آخر از فرهنگ و کانونٍ هنر بُگریده ام
من کی ام؟
من چی ام؟
اون کیه؟
این چیه؟


وقتی تو مملکت خودت بهت اجازه نفس کشیدنم نمیدن, مجبوری کارت رو واسه شنیده شدن (و شاید! فروش) تو مملکت دیگه ای (مثلن کانادا یا آمریکا) منتشر کنی.
تو این چند ساله که بم آهنگ رو تعطیلش کردن و بتهوون رو هم مجبور به تعطیلی کردن این شرکت که کارها و سبک های جدیدی رو به گوش علاقه مندان می رسوند مجبور شد به کانادا مهاجرت کنه و این, باعث تولید آلبوم هایی شد که شاید هیچوقت نمی تونستن تو ایران منتشر شن(و فروشی داشته باشن) ولی حداقل آزادانه می تونستن خودشون رو نشون بدن و با اجرای کنسرت های زیاد(البته تو خارج از ایران) خرج آلبوم رو در بیارن و حرفه موسیقیاییشون رو آزادانه دنبال کنن.
گروه هایی مثل کیوسک آبجیز اوهام هک میرا نبض خاک و... (که چندتایی شون تو دوران ریاست جمهوری خاتمی تونستن تو ایران و توسط بتهوون توزیع محدود و فروشی هم داشته باشن ولی...)
یکی دو سالی هست که نوع جدیدی از فعالیت, تو این نوع گروه های زیر زمینی (زیر زمینی؟!) آغاز شده به این ترتیب که, آلبوم و مراحل تولید و ضبط تو ایران و تو استودیوهای شخصی (مثلن توی يک گلخونه تو شهرک اکباتان!) تولید و تو کانادا منتشر میشه (آلبوم "نهال حیرت" اوهام و "آدم معمولی" کیوسک هم تقریبن همچین حال و هوایی داشت) مثل گروه های میرزا بالگرد سرخس و 127.
که این آخری آلبوم رسمی شون 5 - 6 ماهی هست که منتشر شده به اسم "خال پانک"!
گروهی که تو خارج از ایران خیلی بیشتر از خود ایران می شناسنش!!

سهراب محبی (خواننده و گیتاریست)
سردار سرمست (كه شاگرد افرادى چون كياوش صاحب ‌نسق، هوشيار خيام، و پيمان يزدانيان بوده‌) (پیانو و کی برد و آکاردئون)
یحیی الخنسا (درامز و تمبک)
سلمک خالدی (کلارینت و ترمبون) (سازی که تو ایران مهجور مونده و تقریبن همه اون رو با ساکسیفون اشتباه می گیرند!)
علیرضا پوراسد (شاگرد کسری سبک‌تکن) (بیس)
شروین شهامی‌پور (سه تار و همخوانی)

سبکٍ گروه, تلفیقی از دوتا موسیقی بی ربطٍ! خالتور ایرانی و راک ه! (که من با این آلبوم فهمیدم همچین هم بی ربط نیست!!)
با دوست خوبم, یحیی الخنسا که در مورد سبک گروهشون صحبت می کردم می گفت تو کنسرتی که ما تو آمریکا داشتیم سبک مون رو "فولک راک" معرفی کردن.
نكته جالب و قابل توجه در مورد اين گروه(طبق گفته های خودشون) اينه كه اعضاء با ايده‌هاى كاملن متفاوت، و سبك‌هاى نوازندگى خاص خودشون، با تفاهم كنار هم كار مى‌كنن و این نوعٍ موسيقى خاص را به‌وجود مى‌آرند.
کار رو باید کامل شنید و حال و هوای بی نظیر آلبوم رو حس کرد.
سهراب محبی که ترانه های این گروه را می سرایه! و نقش خواننده ی ترانه هاش رو هم ایفا! می کنه در مورد نام گروه اینطوری میگه که داشتيم از يک استوديو بر می گشتيم و به ما گفته بودن که شما بايد برای گروهتون يک اسم انتخاب کنيد. اون موقع گروه های موسيقی ایرانی اسم های عجيب و غريبی برای خودشون ميگذاشتند ولی ما نميخواستيم از اين اسم ها يا اسم خارجی استفاده کنيم. برای همين فکر کرديم يک عدد رو انتخاب کنيم و "۱۲۷" اولين عددی بود که به فکرمون رسيد. "۱۲۷" يک عدد مهم در علوم کامپيوتر و نام فرشته ميکائيل توسط حروف ابجده!
و سبک گروه رو به این شکل بیان می کنه, در هر حال موسیقی این گروه را باید راک تهرانی دونست زیرا منعکس کننده موسیقی روز تهران و علاقه های موزیکال جوانان ایرانه!
خود 127 ایها سبک شون رو انواع موسیقی از جاز و راک دهه های 1960 و 1970 تا موسیقی راک مدرن گروه هائی مثل Tiger Lillies می دونند.
127 ابتدا کارهاش رو به زبون انگیسی اجرا می کرد که کارهاشون مورد استقبال هم قرار گرفت.
سهراب محبی علت اجرای کارهاشون با ترانه های انگلیسی رو به خاطر این می دونه که زبان راک اند رول ه و نوع موسیقی و تکست ترانه هاش رو راک دهاتی و تهرانی! می خونه!
درباره منابع الهامشون اینها رو ذکر می کنه که: من خیلی باب دیلن Bob Dylan گوش می‌کنم، سردار خیلی جاز گوش می‌کند و یحیی بیتلز.. همه‌مان هواخواه و fan گروه (انگلیسی دهه 1970) جتروتال Jethro Tull هستیم و Dire Straits خیلی دوست داریم.
آلبوم 17 تا قطعه داره که 13 تا ترانه فارسی و 3 تا هم ورژن انگلیسی ترانه های سالواتوره - دکتر و No Jazz ه و یه قطعه هم معرفی خال پانک به زبان انگلیسی!
تمام 13 ترانه فارسی شنیدنیه ولی من از "من کی ام؟" خیلی خوشم اومد و خسرو خوبان هم که معروف ترین کار گروه ، تو این آلبوم قرار داده شده.
۱۲۷ قبل از خال پانک دوتا آلبوم با کلام انگلیسی هم منتشر کردن به نام Coming Around و Full Time Job که قراره این دو به زوی دوباره منتشر بشن!
گروه ۱۲۷ تو مسابقه سایت تهران آونیو تو ۳تا گروهٍ اول برگزیده قرار گرفت و فیلم کوتاه مستندی هم با کارگردانی مجتبی ميرطهماسب به نام «ساز مخالف» (45 دقيقه، دی وی کم، 1383) ساخته شد و مشکلات گروه ۱۲۷ و دوتا گروه "فرا" و "امرتات" توش به تصویر کشیده شد که سال ۸۶ تو خانه سینما نمایش داده شد.
به هر حال باید از کارهای اورجینال و موسیقی های غیر تقلیدی حمایت کرد و اون هارو مشتاق به ادامه ی کار.
برای حمایت از کارهای زیر زمینی خواهش می کنم اگه می تونین کاری رو اورجینال بخرین (و پیدا می کنین) دانلود یا کپی نکنید.
آلبوم اورجینال رو می تونید هم ازسایت گروه 127  و یا زدن ایمیل به این آدرس:
ab_anar_music@yahoo.com از آب انار تهیه کنید.

یکی از گفتگوهای گروه با سایت تهران آونیو رو هم از اینجا بخونید.

ومصاحبه با سایت کاغذ دیجیتال رو هم از اینجا بخونید.

دموهای آلبوم رو هم از اینجا گوش کنید.

پ.ن 1 :
آلبوم جدید رضا یزدانی بهار سال دیگه منتشر میشه.

پ.ن 2 :
دوستانی لطف می کنن و نظراتی در خور شخصیت خودشان و خانواده شان اشتباهی به ما ایمیل می زنن!
کلن تشکر مندیم!

پ.ن 3 :
دوستانی هم ناراحت ند که چرا آلبوم هارو واسه دانلود نمی ذارید!
خوب نمی ذاریم دیگه!
آب انار سایت دانلود نیست و آلبوم گروه فانوس هم با اجازه ی دوست خوبم رامین آزادمهر واسه دانلود گذاشته شد که استقبال فوق العاده ای هم از دانلود این آلبوم شد!!

پ.ن 4 :
"همراه با باد" آلبوم جدید پیمان یزدانیان توسط نشر هرمس منتشر شد.

پ.ن 5 :
"آیا خدا می تواند زمین را داخل تخم مرغ کند بی آنکه زمین کوچک یا تخم مرغ بزرگ شود؟ نخیر نمی تواند نمی شود.داخل توپ فوتبال هم نمی شود زمین را برد بی آنکه زمین کوچک و یا توپ بزرگ شود.خدا نمی تواند.
این کار نمی شود.حالا عده ای اصرار می کنند می شود و خدا می تواند, خوب بگویند اما نمی تواند."
قسمتی از فرمایشات اسفندیار رحیم مشایی در مرکز ملی مطالعات جهانی شدن.

یه لیوان آب انار تگری:
آلبوم جدید نوید دهقان و سینا سرلک (شاگرد خلف استاد شجریان) به نام "بی گاه" با اشعاری از حافظ مولانا م.امید هوشنگ ابتهاج و محمد زهری منتشر شد.
آلبوم رو تهیه کنید و از یه کار با شکوه لذت ببرید..

 امیر        

+ نوشته شده در  پنجشنبه هفتم شهریور ۱۳۸۷ساعت 21:48  توسط گروه آب انار موزیک  | 

 
/div/a